A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Братський ліцей №1 Братської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області

Як розмовляти з дітьми та підлітками про війну – поради батькам

Дата: 01.09.2024 12:13
Кількість переглядів: 14

Розпочніть з того, що розпитайте свою дитину чи підлітка про їхні почуття й емоції

     Перед розмовою з дитиною чи підлітком спробуйте заспокоїти власні думки, оскільки емоції можуть передаватися. Ви можете запитати, що Ваша дитина чула або бачила про війну в Україні та як вона розуміє ситуацію. Вислухайте дитину, уважно слідкуючи за всіма її думками та почуттями. Кожна дитина має власні особливості та по-різному переживає свої емоції. Майте на увазі, що дітям не завжди легко висловити свої почуття. Дитина може ще не володіти необхідним понятійним апаратом чи словниковим запасом, щоб адекватно описати своє занепокоєння. Діти часто не здатні аналізувати й концептуалізувати те, що вони бачать і чують так, як це роблять дорослі. Дайте дитині час і простір, щоб розповісти про свої враження власними словами, і будьте готові її вислухати.

Ваші пояснення мають відповідати віку дитини

 

     Розкажіть дитині, що Ви знаєте про війну в Україні, враховуючи її вікові особливості. ​Врахування віку дитини означає використання слів та понять, з якими вона знайома. Також бажано додатково уточнювати та перевіряти, чи зрозуміла дитина те, що Ви сказали. Наприклад, щоб дізнатися, як дитина зрозуміла те, про що говорили дорослі, можна попросити її розповісти про це своїми словами. Дайте дитині час і простір для формулювання запитань.

Питання, які ставить дитина, дозволять Вам з’ясувати, як вона розуміє відповідні події; на її запитання також доречно відповідати з урахуванням інтерпретації дитиною ситуації. Відповідаючи на поставлені питання, Ви повинні бути чесними і стисло описувати факти. Чим молодша Ваша дитина, тим більш загальним та менш конкретним повинен бути Ваш опис відповідних подій. Ви можете сказати дитині, що це конфлікт між різними країнами, який важко зрозуміти і дорослим. З більш старшими дітьми можна докладніше розглянути передісторію ситуації. Підлітки можуть мати значну потребу в отриманні інформації; у таких випадках важливо допомогти їм зрозуміти, про що йдеться в цій ситуації.

Не перекладайте власну тривогу на інших

     Намагайтеся не переносити свої страхи на дитину. Дитина може гостро відчувати, коли дорослий чимось засмучений. Розмовляйте про це зі своєю дитиною лише після того, як Ви вже поділилися власним занепокоєнням з цього приводу та обговорили відповідні питання з іншими дорослими. Ви можете сказати, що Ви засмучені ситуацією, але нам у Фінляндії нема про що турбуватися. Допоможіть дитині усвідомити та зрозуміти, що обставини, про які йдеться в новинах, не становлять для неї будь-якої загрози. Дитина може чітко собі не усвідомити значну відстань до місця конфлікту або природу кризових ситуацій, і почати уявляти найгірші сценарії. Слід особливо підкреслити, що лідери кількох різних країн зараз шукають шляхи до вирішення ситуації.

Враховуйте індивідуальні особливості дітей

     Деякі діти і підлітки гостріше і чутливіше реагують на все, що відбувається навколо них, і їм може знадобитися значно більше заспокійливих розмов. Важливо спочатку з’ясувати, чого саме боїться Ваша дитина і що її турбує, а потім спробувати розвіяти ці хвилювання. Також нормально, якщо дитина навіть взагалі не реагує на ситуацію. Деякі діти та підлітки підійдуть до цього питання з гумором, наприклад, жартуючи з цього приводу. Діти та підлітки мають право реагувати по-своєму, у свій індивідуальний спосіб.

     Також спостерігаються випадки, коли дитина або підліток має так багато власних турбот, що вони повністю займають його чи її увагу.

Враховуйте власні особливості, пов’язані з походженням дітей та підлітків

       Війна та новини про неї можуть особливо засмучувати дітей та підлітків, які самі пережили війну або мають родичів в Україні. Слід особливо наголошувати Вашій дитині, що вона в безпеці, і що докладаються зусилля, аби забезпечити допомогу тим, хто знаходиться під загрозою. Поясніть, що Фінляндія та інші країни приймають українських біженців і пропонують їм захист. Війна завдає подібних страждань дітям і підліткам з російським походженням; вони можуть навіть відчувати сором чи провину внаслідок того, що відбувається. Важливо підкреслювати для цих дітей і підлітків, що нинішня ситуація до них не має жодного відношення. Вони мають право пишатися своїм корінням та ідентичністю. Жодна особа не має права переслідувати чи дискримінувати їх з приводу цієї війни чи з інших причин. Попросіть їх повідомляти у разі виникнення подібних подій, і якщо це станеться, зверніться до школи чи інших органів влади.
Заспокойте дитину та створіть для неї безпечне середовище

     Якщо Ви помітили, що Ваша дитина злякалася чогось, що вона побачила в новинах, у соціальних мережах чи інших медіа, слід перервати перегляд нею відповідного джерела інформації. Негайно заспокойте свою дитину, (наприклад) взявши її на руки чи собі на коліна, а також всіляко демонструючи, що вона знаходиться в безпеці. Поясніть своїй дитині з урахуванням її вікових особливостей, про що йдеться в новинах. Залишайтеся спокійним. Навіть маленька дитина може відчувати, коли її батьки сумні або засмучені, незалежно від того, що кажуть батьки. Якщо батьки можуть передати своїй дитині відчуття безпеки, це покращує її емоційний стан, навіть якщо її страх не повністю зник. Якщо Ви самі шоковані або засмучені зображеннями, які побачила Ваша дитина, доречно відкласти обговорення і подумати, чи може хтось із інших родичів Вашої дитини бути для неї джерелом почуття безпеки.

Культивуйте позитивний настрій та надію на добре майбутнє

Підкресліть, що, незважаючи на відображення в новинах тривожних ситуацій, є також багато дорослих, які працюють над вирішенням цього конфлікту, навіть зараз. Також наголосіть, що продовження війни нікому не на користь. Поясніть, що, незважаючи ні на що, кількість війн у всьому світі зменшилася, що добробут людей покращився, і що ведеться робота для того, аби усе продовжувалося саме таким чином. Створіть атмосферу спокою та дотримуйтесь фіксованого розпорядку повсякденних справ. Будьте емоційно доступними для своєї дитини. Дітям і підліткам подобається бути або робити щось разом. Ви можете грати в ігри, читати книги, проводити час на свіжому повітрі, щось випікати тощо.  


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено